Doprava ZDARMA při nákupu za 1500 Kč a více.

Meda - voskovaný obrousek od MANKAI Paper

Jak je to dlouho, co jsme na facebooku vedli (nebo spíš "vedly") debatu o tom, že by bylo hezké udělat z mankaích látek potravinové ubrousky napuštěné včelím voskem, protože si to ty moje vzory, obzvlášť pak vzor Včely, prostě zaslouží a byl by to hezký doplňkový produkt? Čtyři měsíce, pět měsíců? Každopádně to bylo před začátkem korony.

Nezdá se to, ale od toho dne jsem začala jednat.

Voskované ubrousky, které jsou ekologická a šetrná alternativa k potravinovým fóliím a papírovým ubrouskům, jsem si moc přála. Ale až podpora od zákaznic mě dokopala k akci, poněvadž jsem získala jistotu, že to nebude slepá vývojová větev malého mankaího papírnictví.

Oslovila jsem pár českých výrobců a nakonec začala jednat s Vobrouskem, malou pražskou značkou, za kterou stojí sympatická Natálie. Bylo to zpočátku opatrné našlapování a jemné jednání, musely jsme si totiž ujasnit, že nemám v úmyslu plně přejít na výrobu voskovaných ubrousků a tím se stát Vobrousku nepříjemnou konkurencí. A je to pravda, voskované ubrousky jsou pro mne "jen" doplňkovým zbožím, které krásně dotáhne jednotlivé kolekce dekorů.

Na konci zimy jsme se s Natálií dohodly. Plně jsem respektovala její cenu, neboť jde o ruční práci a tam já vždycky cenu respektuju. Pak bylo potřeba objednat látku, protože ne každé plátno je vhodné na povoskování. Moje představa, že Natálii dovezu na zkoušku zbytek svého kepru, co jsem měla doma na roli, byla naprosto lichá. Potisk látky trvá 3-4 týdny a tak se i stalo. Pak si Natálie vzala látku do dílny a nadělala zn í ubrousky, které napustila včelím voskem. Já jsem mezi tím udělala grafiku na cedulku o údržbě, začala poptávat výrobu krabiček a vymyslela pro nový produkt jméno.

Meda.

Meda krásně voní po medu, přímo se to nabízí. Taky se tak jmenuje paní Meda Mládková, velká ikona českého moderního umění. Meda je prostě krásné jméno.

Když mi Natálie předala první várku 30 zkušebních ubrousků, bylo to nebe. Od našeho prvního telefonátu uběhly asi dva měsíce a mně se to zdálo nekonečné, všechno bych chtěla hned. Ale trpělivost Medy přináší. V (téměř) tichosti jsem je ještě bez krabiček vložila na e-shop a dala jen pár upozornění na instagram, kde jsem o nich už předem mluvila ve stories. Během jednoho dne bylo všech 30 Medušek v tahu. A já začala přemýšlet, co dál, protože spolu s krabičkou se mi konečná cena produktu šplhala do nebeských výšin a zas taková hvězda nejsem, abych měla voskované ubrousky dvakrát dražší než třeba v Nila store.

Musela jsem začít přemýšlet obchodně, nedalo se nic dělat. Krabičku jsem nutně potřebovala k tomu, abych mohla Medy nabídnout svým spolupracujícím obchodníkům. Malá produkce jen pro e-shop znamená vysoké ceny a to jsem nechtěla. Byla bych ráda, kdyby tenhle ekologický produkt, geniální dar přírody, měla každá domácnost (a nemusí to být nutně mankaí Meda, samozřejmě). Pokaždé, když si vzpomenu na hory plastu na Bali, na plastové řeky v Nikaragui, na potrhané igelitové pytlíky vlající po poušti v Africe, dělá se mi mdlo. To všechno jsme s mým mužem viděli na cestách a bylo to děsivé. Jakákoliv alternativa za plast je skvělá.

S Natálií jsem se rozloučila, situaci jí upřímně vysvětlila a začala výrobce hledat znovu, tentokrát mezi včelaři. Bylo potřeba snížit cenu, abych si k tomu mohla dovolit i ty krabičky a cenu snížím jedině tak, že půjdu rovnou ke zdroji. Podařilo se a já našla včelařství Balaštík, které má i svojí značku voskovaných ubrousků Wrapík. Mají tedy know-how. To nejdůležitější.

S panem Petrem Balaštíkem jsme se dohodli rychle. Ve chvíli, kdy mi sdělil, že si k Wrapíkům pořídili i stroj na výrobu a potisk krabiček, bylo rozhodnuto. Ubrousky rovnou s krabičkou, to bylo něco, o čem se mi ani nesnilo a vzhledem k tomu, že pan Balaštík není závislý na tiskárně, cenu mi dal víc než příjemnou a já díky tomu mohla udržet původní cenu na e-shopu, za kterou jsem prodala 30 zkušebních kousků. Navíc je Petr moje krevní skupina. Volal nebo psal pokaždé, když potřeboval něco ujasnit, mojí grafiku zkusil nejprve na jednom kousku krabičky, poslal mi fotky z výroby ubrousků a nakonec se i ptal, jestli chci zaslat s hotovými produkty i odřezky Medy. Prostě spolupráce, kterou si představuju jako ideální.

No a tomuhle všemu předcházelo samozřejmě ještě více než měsíční čekání na potištěnou látku. Normálně bývá látka hotová za 3 týdny až měsíc, tentokrát korona všechno zdržela a na látku jsem čekala o týden déle. Pak jela k panu Balaštíkovi, pak se vyráběly ubrousky...

Od začátku celého procesu uběhlo mnoho měsíců. Najednou tu máme červen. Bylo to dlouhé, ale další látka už je ve výrobě, tentokrát bylinková a budou z ní menší Medy do setu k větším Medám. Tyhle mají 35x30 cm.

Dočetli jste až sem? Bravo! Ještě tu mám menší odstavec edukativního charakteru, jak a proč a nač Medy používat...

Včelí vosk je neuvěřitelný dar přírody. Věděli jste, že je přirozeně antiseptický? Je to geniální produkt. Kromě masa a citrusů, jejichž acidita působí na včelí vosk jako kyselina, tedy ho rozleptává, můžete do Medy zabalit cokoliv, co nemá oschnout nebo okorat. Zabalte do nich svačinu nebo pečivo. Přikryjte Medou načatou pomazánku. Zamotejte do Medy ovoce nebo zeleninu na výlet. Zakryjte s ní rozpitou lahev vína. (Ne, nedělám si legraci.) A údržba? Jednoduchá. V ruce pod tekoucí vodou, vlažnou nebo studenou, Medu prostě opláchnete. Pokud je potřeba, použijte šetrný ekologický čisticí prostředek. Medu nedávejte do pračky a nevystavujte horku, vosk samosebou taje, stejně jako svíčky. Máte Medu už po mnoha používání jetou, škaredou, popraskanou a pomačkanou? Vložte ji mezi pečicí papír a přejeďte jemně žehličkou. Vosk se znovu sleje a Meda bude skoro jako nová.

A to ani nijak zvlášť nezmiňuju, jak je Meda příjemná na suché a rozpraskané ruce. Budete do ní chtít balit celý den.

Medžik, no ne?!

Látka na Medy je ze 100% bavlny a certifikovaná, samotný produkt je schválen Státním zdravotním ústavem.

Chcete Medu? Tudy prosím.

Krásný den přeji a mávám obklopená vůní medu z krabice plné mankaích voskovaných ubrousků. Z krabice plné Medušek.

Myyna

meda2_2

 

meda2_3