Doprava ZDARMA při nákupu za 1500 Kč a více.

Tato kniha patří

Historie krásy ex libris sahá až do středověku, kdy ručně psaná kniha byla poměrně nákladnou záležitostí a pro majitele představovala nejen symbol postavení, ale také jisté vzdělanosti. Majetnická značka tak měla být symbolem společenského statutu majitele knihy.

Pro mě osobně ex libris zdobí knihu. Je to jako dát knize medaili. Vyznamenání a vzdát hold za to, že jsem vděčná, že ji vlastním, že je knížka součástí mé sbírky, protože já své knihy miluji. S láskou je vybírám, pomalu otevřu, přivoním, zavřu oči, otevřu oči, listuji jimi, opatrně stránky obracím. Číst a prohlížet si knihu je malý obřad. Knížky následně zařazuji do jednotlivých kategorií, na které jsou mé knihovny a vitríny rozděleny. To je také důvod, proč jsem si těchto nádherných nálepek od Myyny objednala více druhů. Jakkoli jsem chaotická a roztěkaná osoba, jsou věci, ve kterých mám ráda systém a řád a chovám se velmi strukturovaně. Například sbírám poezii, která je mou velkou vášní a tak jsem pro básně zvolila nálepku s názvem "Květina" nebo "Věneček", sbírám ilustrátorsky vyvedené kousky a ty zdobí "Baletka", detektivkám Agathy Christie jsem přiřadila "Čtenářku"... Když budu chtít být malinko pichlavá, ex libris může také znamenat, že chci knihu, kterou velmi ráda půjčím, zase zpátky a tak by to měla být připomínka, že knížka není k trvalé zápůjčce a její domov je má knihovna. :) Proto se mi velmi líbí Myynin volný překlad "Tato kniha patří..."

Ex libris, tedy doslovně "z knih", např. z knih Eduarda Nováka, prostě z jeho sbírky... Ex libris je ve skutečnosti značka vložená do knihy, která vystihuje jejího majitele. Může to být razítko, symbol nebo nálepka. Vybírejte pečlivě, vybírejte s láskou a se stejnou vášní a citem pak Vaši značku vlepujte do knih.

Užijte si krásný barevný podzim ať už to bude s knihou v ruce doma v křesle nebo na lavičce v parku s horkou kávou v termosce.

Opatrujte se,

Vaše Olív

 

image2   image7

image5