O M(yy)ně a Rozkvetlém papíru

8

 

"Jsem nesmírně hrdá na to, co jsem kousek po kousku vybudovala."

A ano, všechno to maluju já. :) (Obvyklá otázka zákazníků v obchodě.)

Jmenuju se Markéta Jinochová, tvořím pod pseudonymem Myyna a mám malé papírnictví, jež těží z obrázků, které maluju. Než vzniklo MANKAI Paper, byla tu značka By Myyna. Tu jsem na známém webu s handmade tvorbou založila v roce 2013. Když jsem velmi úspěšný účet po čtyřech letech zavírala, abych se vydala po vlastní ose, měla jsem už představu o tom, kudy chci jít. Jako svůj obor jsem si vybrala design a produkci papírenského zboží. Ve světě, který se čím dál tím více ubíral elektronickou cestou to byla vskutku smělá vize, ale já o ní ani jednou nezapochybovala, neboť používání papíru pro mne byla vždycky naprostá samozřejmost. Brzy jsem zjistila, že v tom naštěstí nejsem sama.

Deset let praxe s grafikou mě postavilo do výhodné pozice, kdy se dá schopnost malovat spojit s praktickým využitím. Co namaluju, to zpracuju a primárně se vždy snažím hledat výrobce pro svoje produkty u nás, v Česku. Díky tomu je 95 % mankaích věcí vyrobeno v ČR, zbytek produkce je zahraniční. Vždy však design pochází z mých rukou. Konkrétně z levé. 

Kdo tvoří tým MANKAI Paper?

MANKAI Paper znamená "Rozkvetlý papír" a na jaře 2019 nahradil původní název značky By Myyna. Drobné textilní zboží z autorských látek pro nás šijí profesionální švadleny Alena a Veronika. O blog se se mnou dělily externistky, ale nyní ho píšu výhradně já. Skladu a objednávkám v eshopu vládne kolegyně Markéta a o zákazníky na prodejně se starám já.

Jak vznikají produkty MANKAI Paper?

Začíná to nápadem/inspirací a pokračuje malováním. Ne každý můj akvarel nebo kresba skončí zhmotněním v mankaí produkt, ale když se motiv hodí, celý proces pokračuje vymyšlením produktu a následným zpracováním grafiky. Pak kontaktuji své dodavatele (mám v ČR dvě dvorní tiskárny, na které nedám dopustit), domluvíme technické parametry, já vytvořím tisková data a vyberu papír, na jehož kvalitu si velmi potrpím. Někdy dodání papíru dlouho trvá, jindy se část práce přesouvá z tiskárny na jiné pracoviště, například při požadavku na laminaci a tak vznik nového produktu může trvat i několik měsíců.

Odesláním dat do tiskárny pro mne práce na chvíli končí a můžu se věnovat něčemu jinému, mezi tím však netrpělivě čekám, až bude novinka hotová. Když se tak konečně stane a vše je v pořádku, zařídím nafocení. Produktové obrázky fotím já, ale často je nutné rezervovat ateliér a odborníka, který produkty nasvítí, u drobnějších věcí stačí počkat doma na dobré světlo zvenku. Když máme fotky, následuje marketing a představení novinky na sociálních sítích. No a po tom všem konečně přichází jedna z nejhezčích chvil a tou jsou objednávky. Balení objednaného zboží je pro nás rituál a dáváme si na něm velmi záležet. Až objednáte, zjistíte, o čem mluvím.

Všechno je dělané samozřejmě v malonákladu, to znamená do 500 ks. Ceny tomu tedy odpovídají, malonáklad je ekonomicky náročnější disciplína. Kvalita je ovšem naprosto srovnatelná s kvalitou zboží v běžných papírnictvích a často ji i převyšuje, protože můžu vybrat hezký papír, nechat udělat pěknou vazbu a podobně.

A aby toho nebylo málo, na začátku zimy 2019 jsem otevřela v pražských Holešovicích malé kouzelné papírnictví, kterému říkáme familiérně Heřmanka. Najdete ho na adrese Heřmanova 988/15, Praha 7.

Tenhle e-shop je prostě velmi osobní záležitost. Moc bych si přála, abyste zakoupené věci používali, nebáli se do sešitů psát, nešetřili si je na "potom". Prostě si je užijte, žijeme jenom jednou.

Kde se vzalo jméno Myyna?

To už je dlouhá historie a nebudu s tím nikoho unavovat, ale je to přesně ten případ, kdy si vymyslíte pseudonym, moc to neřešíte, protože nečekáte, že se prosadíte a najednou vás pět let nato zákazníci (a dokonce už i přátelé) oslovují "Myyno". A tak už mi to zůstalo a vlastně se tomu nebráním.

Co jsem studovala?

Vystudovala jsem Střední umělecko-průmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově a jsem sklářka s maturitou. Nikdy jsem se tím neživila, ale pořád věřím, že se ke sklu zase nějakou oklikou vrátím. Je to materiál, který nesmírně obdivuju.

Kde žiju a co mě inspiruje?

Původem jsem ze severních Čech, ale od roku 2005 žiju a tvořím v Praze a nebo na cestách po světě. Inspiraci beru nejen z přírody, ale i z denního života, stačí mít oči otevřené a přichází to (skoro) samo.

Máme kamenný obchod?

Ó ano! Na podzim 2019 jsem našla dlouho hledané místo. Starý, notně zašlý a rekonstrukce žádostivý obchod ve staré zástavbě na Praze 7. Přesně podle mých představ, i když náročnost rekonstrukce jsem si nedokázala představit ani v nejdivočejších snech. Během zimy 2019 prošel prostor základní úpravou a od jara 2020 ho postupně přetvářím na papírnictví jako z pohádky. Najdete jej na adrese Heřmanova 988/15, Praha 7, otevřeno je od pondělka do středy od 13 do 19 hodin.

A na závěr moje oblíbená motta:

"Strach je největší nepřítel."

"První dojem můžeš udělat jen jednou."

 

Užitečné odkazy aneb když chcete vědět ještě víc:

Napojte se na MANKAI Paper Facebook. Bývá tam někdy legrace a dozvíte se toho o (mně) opravdu dost.

Sledujte blog , kde se dozvíte něco ze zákulisí MANKAI Paper.

Přidejte si na Instagramu do sledování i MANKAI Paper, aby vám nic neuniklo.

V případě dotazů, pište na hello@mankaipaper.cz

 

Všechny produkty nabízené na e-shopu jsem namalovala a navrhla a proto podléhají autorským právům, stejně tak i produktové fotografie a texty.

 

4

 

6