O M(yy)ně a Rozkvetlém papíru

8

 

"Jsem nesmírně hrdá na to, co jsem kousek po kousku vybudovala."

Jmenuju se Markéta Jinochová, tvořím pod pseudonymem Myyna a mám malé papírnictví, jež těží z obrázků, které maluju. Než vzniklo MANKAI Paper, byla tu značka By Myyna. Tu jsem na známém webu s handmade tvorbou založila v roce 2013. Když jsem velmi úspěšný účet po čtyřech letech zavírala, abych se vydala po vlastní ose, měla jsem už představu o tom, kudy chci jít. Jako svůj obor jsem si vybrala design a produkci papírenského zboží. Ve světě, který se čím dál tím více ubíral elektronickou cestou, to byla vskutku smělá vize, ale já o ní ani jednou nezapochybovala, neboť používání papíru pro mne byla vždycky naprostá samozřejmost. Brzy jsem zjistila, že v tom naštěstí nejsem sama.

Deset let praxe s grafikou mě postavilo do výhodné pozice, kdy se dá schopnost malovat spojit s praktickým využitím. Co namaluju, to zpracuju a primárně se vždy snažím hledat výrobce pro svoje produkty u nás, v Česku. Díky tomu je 95 % mankaích věcí vyrobeno v ČR, zbytek produkce je zahraniční. Vždy však design pochází z mých rukou. Konkrétně z levé. 

Kdo tvoří MANKAI Paper?

MANKAI Paper znamená "Rozkvetlý papír" a na jaře 2019 nahradil původní název značky By Myyna. Momentálně se o e-shop starám výhradně já. Není to na jednu holku málo, ale ta svoboda je k nezaplacení.

Jak vznikají produkty MANKAI Paper?

Začíná to nápadem/inspirací a pokračuje malováním. Ne každý můj akvarel nebo kresba skončí zhmotněním v mankaí produkt, ale když se motiv hodí, celý proces pokračuje vymyšlením produktu a následným zpracováním grafiky. Pak kontaktuji své dodavatele (mám v ČR dvě dvorní tiskárny, na které nedám dopustit), domluvíme technické parametry, já vytvořím tisková data a vyberu papír, na jehož kvalitu si velmi potrpím. Někdy dodání papíru dlouho trvá, jindy se část práce přesouvá z tiskárny na jiné pracoviště, například při požadavku na laminaci a tak vznik nového produktu může trvat i několik měsíců.

Odesláním dat do tiskárny pro mne práce na chvíli končí a můžu se věnovat něčemu jinému, mezitím však netrpělivě čekám, až bude novinka hotová. Když se tak konečně stane a vše je v pořádku, zařídím nafocení. Produktové obrázky fotím já, ale často je nutné rezervovat ateliér a odborníka, který produkty nasvítí, u drobnějších věcí stačí počkat doma na dobré denní světlo. Když mám fotky, následuje marketing a představení novinky na sociálních sítích. No a po tom všem konečně přichází jedna z nejhezčích chvil a tou jsou objednávky. Balení objednaného zboží je pro mne rituál a dávám si na něm velmi záležet. Až objednáte, zjistíte, o čem mluvím.

Všechno je dělané samozřejmě v malonákladu. Ceny tomu tedy odpovídají, malonáklad je ekonomicky náročnější disciplína. Kvalita je ovšem naprosto srovnatelná s kvalitou zboží v běžných papírnictvích a často ji i převyšuje, protože můžu vybrat hezký papír, nechat udělat pěknou vazbu a podobně.

A aby toho nebylo málo, na začátku zimy 2019 jsem našla v pražských Holešovicích kouzelný prostor, kterému říkám familiérně Heřmanka. Najdete ho na adrese Heřmanova 988/15, Praha 7 a momentálně slouží jako showroom pro občasné pop-up akce, sklad a balírna e-shopu.

Tenhle e-shop je prostě velmi osobní záležitost. Moc bych si přála, abyste zakoupené věci používali, nebáli se do sešitů psát, nešetřili si je na "potom". Prostě si je užijte, žijeme jenom jednou.

Kde se vzalo jméno Myyna?

To už je dlouhá historie a nebudu s tím nikoho unavovat, ale je to přesně ten případ, kdy si vymyslíte pseudonym, moc to neřešíte, protože nečekáte, že se prosadíte a najednou vás pět let nato zákazníci (a dokonce už i přátelé) oslovují "Myyno". A tak už mi to zůstalo a vlastně se tomu nebráním.

Co jsem studovala?

Vystudovala jsem Střední umělecko-průmyslovou školu sklářskou v Kamenickém Šenově a jsem sklářka s maturitou. Nikdy jsem se tím neživila, ale pořád věřím, že se ke sklu zase nějakou oklikou vrátím. Je to materiál, který nesmírně obdivuju.

Kde žiju a co mě inspiruje?

Původem jsem ze severních Čech, ale od roku 2005 žiju a tvořím v Praze a nebo na cestách po světě. Inspiraci beru nejen z přírody, ale i z denního života, stačí mít oči otevřené a přichází to (skoro) samo.

Mám kamenný obchod?

Ne tak docela, MANKAI Paper prostor existuje, ale od ledna 2024 je přeměněn na showroom, kde se bude otevírat nárazově při příležitosti speciálních akcí, jako je představení novinek nebo výprodej. Termíny najdete zde. Prodej tedy probíhá především v e-shopu.

A na závěr moje oblíbená motta:

"Strach je největší nepřítel."

"První dojem můžeš udělat jen jednou."

 

Užitečné odkazy aneb když chcete vědět ještě víc:

Napojte se na MANKAI Paper Facebook. Bývá tam někdy legrace a dozvíte se toho o (mně) opravdu dost.

Sledujte blog , kde se dozvíte něco ze zákulisí MANKAI Paper.

Přidejte si na Instagramu do sledování i MANKAI Paper, aby vám nic neuniklo.

V případě dotazů, pište na hello@mankaipaper.cz

 

Všechny produkty nabízené na e-shopu jsem namalovala a navrhla a proto podléhají autorským právům, stejně tak i produktové fotografie a texty.

 

4

 

6